Pomiary instalacji elektrycznych

Dlaczego warto wykonać pomiary elektryczne do odbioru budynku? 

W naszej pracy spotykamy się z instalacjami wykonanymi przez profesjonalistów, którym nic nie można zarzucić. Jednakże nieraz udaje się nam spotkać z instalacją, której nie ma nawet opcji zmierzyć miernikiem, gdyż już po samych oględzinach okazuje się iż instalacja nie spełnia norm bezpieczeństwa. 

Dlaczego nowa instalacja elektryczna wymaga pomiarów?

Obecnie korzystamy z wielu urządzeń podłączonych do sieci. O wiele więcej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sam koszt podłączonych urządzeń jest spory. Jakiekolwiek błędy w nowej instalacji mogą spowodować uszkodzenie sprzętu. Pomiary wykonuje się po to aby sprawdzić czy wykonana instalacja elektryczna nie posiada błędów. Mogą to być zwykłe przeoczenia, które zdarzają się instalatorom. Niekiedy sprawa może być bardziej poważna, na przykład gdy okaże się iż urządzenie zabezpieczające posiada jakąś wadę. Takie zabezpieczenie nie zadziała tak jak powinno. 

Wykonywanie pomiarów uziemienia
fot. wrc projekt. Pomiar uziemienia w domu jednorodzinnym w Rzeszowie, wiosna 2021.

Czy pogoda ma wpływ na pomiary uziemienia?

Oczywiście, podczas pomiarów uziemienia pogoda powinna być słoneczna. Minimum dwa dni bez opadów. Jest to o tyle ważne iż wyniki podczas słoty mogą wyjść poprawne, ale w rzeczywistości będą przekłamane. Może i dobrze wyglądać będą na protokole, natomiast nie zadziała w przypadku awarii tak jak powinno. Dlatego jeśli mamy uziemienie, to warto sprawdzić czy jest ono poprawnie zamontowane i spełnia dobrze swoją funkcję. 

Prawidłowo wykonane pomiary, a ubezpieczenie domu

Warto wiedzieć iż w przypadku jakichkolwiek szkód w domu ubezpieczyciel będzie sprawdzał dokładnie czy pomiary elektryczne zostały wykonane poprawnie. Urządzenie pomiarowe posiada aktualną certyfikację, którą wykonuje się co roku. 

Pomiary elektryczne to nie tylko sam protokół do odbioru budynku. Jest to też konieczne, aby sprawdzić czy cała instalacja jest poprawnie wykonana i nie posiada uszkodzeń, które zdarzają się przy montażu, wychwycenie uszkodzonych urządzeń. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.